Dostępność

Audyt dostępności cyfrowej – cena, zakres, wymagania

Aby sprawdzić, czy Twoja strona jest czytelna dla każdego, warto wykonać audyt dostępności cyfrowej. Dostępność stron internetowych ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. Kto jest do tego zobowiązany, dlaczego i ile to kosztuje? Dowiesz się z tego wpisu.

Kto i dlaczego potrzebuje audytu dostępności cyfrowej?

 1. Podmioty publiczne – zapewnienie dostępności jest wymogiem prawnym. Jeśli jesteś w tej grupie, masz obowiązek opublikowania Deklaracji Dostępności potwierdzającej poziom dostosowania m.in. Twojej strony internetowej i BIP. Audyt pomoże ci określić ten poziom.
 2. Korporacje i przedsiębiorstwa – zbadanie i dostosowanie strony www pod kątem osób ze szczególnymi potrzebami jest realnym krokiem w stronę walki z wykluczeniem oraz realizacji inkluzywnej polityki CSR-owej.
 3. Organizacje pozarządowe – szczególnie te z obszaru ochrony zdrowia, współpracy z seniorami oraz osobami z niepełnosprawnością.
 4. Firmy usługowe – jeśli prowadzisz sklep internetowy, portal informacyjny lub inną działalność widoczną w sieci a Twoja strona nie jest dostępna, osoby z niepełnosprawnością nie będą mogły skorzystać z Twoich usług. Wg. raportu z GUS z 2019 roku, w Polsce jest to aż 2,4 mln osób.
Kto potrzebuje audytu dostępności cyfrowej strony internetowej.

Dla kogo ważne jest dostosowanie stron internetowych? 

Szczególne potrzeby w tym zakresie dotyczą głównie osób:

 • z dysfunkcjami narządu wzroku;
 • z uszkodzeniem narządu słuchu;
 • z trudnościami ruchowymi;
 • mających trudności w rozumieniu i zapamiętywaniu treści.

Celem audytu jest umożliwienie, aby każda osoba mogła swobodnie korzystać z serwisów bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek, oprogramowanie lub posiadany sprzęt.

Dowiedz się więcej na temat barier w dostępności.

Na czym polega audyt dostępności cyfrowej?

Audyt wykonywany jest głównie w oparciu o międzynarodowy standard WCAG 2.1. Polega na kompleksowym badaniu stron pod kątem ich dostępności dla jak największej liczby osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach audytu badamy m.in. funkcjonalność strony lub aplikacji dla różnego typu urządzeń, w tym urządzeń mobilnych, poprawność kodowania strony, intuicyjność dotarcia do konkretnych informacji, przejrzystość treści, stosowane nazewnictwo.

Co to oznacza w praktyce?

Podczas audytu sprawdzamy między innymi: 

 • możliwość poruszania się po stronie przy użyciu wyłącznie klawiatury
 • obecne pułapki na klawiaturę, tj. miejsca, które powoduje zatrzymanie tabulatora w miejscu, uniemożliwiając dostęp do treści lub funkcji.
 • występowanie nagłówków i etykiet oraz prawidłowe ich wykorzystanie,
 • występowanie tekstu alternatywnego wraz z oceną jego prawidłowości i zrozumiałości
 • zrozumiałości linków w kontekście, tj. jasne i rzeczowe przedstawienie celu odesłania do jakiego prowadzi link
 • możliwości pominięcia bloków, tj. możliwość szybkiego dostępu do wybranych zasobów strony internetowej.
 • możliwości wstrzymywania nagrania audio lub wideo a także slidera na stronie głównej.
 • możliwość zatrzymywania, ukrycia, tj. zatrzymania nagrania tak by po jego uruchomieniu było odtwarzane od nowa, lub ukrycia treści audio-wideo.
 • widoczność i czytelność treści w tym obrazów spod kursora.

Prawidłowe działanie tych elementów jest niezbędne dla osób korzystających z urządzeń elektronicznych w sposób alternatywny.

Chcę zlecić wykonanie audytu. Co otrzymam?

Po wykonaniu audytu przez specjalistów, uzyskasz Raport Dostępności Cyfrowej. Zawiera on ocenę podsumowującą zgodną z międzynarodowym standardem WCAG 2.1. Na tej podstawie opisana jest m.in. lista problemów, które należy rozwiązać ze wskazaniem priorytetów działań. Rekomendacje z raportu są bardzo przydatne do poprawy dostępności w zakresie stron internetowych i aplikacji mobilnych, a także prowadzonych portali społecznościowych i oferowanych w sieci usług. Zapewnienie odpowiednich standardów jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. 

Co zawiera raport dostępności cyfrowej?

Jaka jest cena audytu dostępności cyfrowej?

Szacowana cena wykonania takiego audytu to koszt około 2 tys. złotych. Koszt wykonania audytu zależy od liczby i struktury stron, aplikacji mobilnych, oraz kont na portalach społecznościowych i właśnie z tego powodu określamy go indywidualnie. Audyt dostępności strony internetowej nie polega tylko na sprawdzeniu witryny przez program komputerowy ale jest prowadzony przez osobę, która krok po kroku sprawdza potrzebne funkcjonalności i na tej podstawie opisuje napotkane problemy.

Skontaktuj się z nami, chętnie przedstawimy ofertę dedykowaną specjalnie dla Ciebie.

CHCĘ ZAMÓWIĆ WYCENĘ AUDYTU CYFROWEGO

2 thoughts on “Audyt dostępności cyfrowej – cena, zakres, wymagania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *