Audyt dostępności cyfrowej – cena, zakres, wymagania

Aby sprawdzić, czy Twoja strona jest czytelna dla każdego, warto wykonać audyt dostępności cyfrowej. Dostępność stron internetowych ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. Kto jest do tego zobowiązany, dlaczego i ile to kosztuje? Dowiesz się z tego wpisu.

Kto i dlaczego potrzebuje audytu dostępności cyfrowej?

  1. Podmioty publiczne – zapewnienie dostępności jest wymogiem prawnym. Jeśli jesteś w tej grupie, masz obowiązek opublikowania Deklaracji Dostępności potwierdzającej poziom dostosowania m.in. Twojej strony internetowej i BIP. Audyt pomoże ci określić ten poziom.
  2. Korporacje i przedsiębiorstwa – zbadanie i dostosowanie strony www pod kątem osób ze szczególnymi potrzebami jest realnym krokiem w stronę walki z wykluczeniem oraz realizacji inkluzywnej polityki CSR-owej.
  3. Organizacje pozarządowe – szczególnie te z obszaru ochrony zdrowia, współpracy z seniorami oraz osobami z niepełnosprawnością.
  4. Firmy usługowe – jeśli prowadzisz sklep internetowy, portal informacyjny lub inną działalność widoczną w sieci a Twoja strona nie jest dostępna, osoby z niepełnosprawnością nie będą mogły skorzystać z Twoich usług. Wg. raportu z GUS z 2019 roku, w Polsce jest to aż 2,4 mln osób.
Kto potrzebuje audytu dostępności cyfrowej strony internetowej.

Dla kogo ważne jest dostosowanie stron internetowych? 

Szczególne potrzeby w tym zakresie dotyczą głównie osób:

  • z dysfunkcjami narządu wzroku;
  • z uszkodzeniem narządu słuchu;
  • z trudnościami ruchowymi;
  • mających trudności w rozumieniu i zapamiętywaniu treści.

Celem audytu jest umożliwienie, aby każda osoba mogła swobodnie korzystać z serwisów bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek, oprogramowanie lub posiadany sprzęt.

Dowiedz się więcej na temat barier w dostępności.

Na czym polega audyt dostępności cyfrowej?

Audyt wykonywany jest głównie w oparciu o międzynarodowy standard WCAG 2.1. Polega na kompleksowym badaniu stron pod kątem ich dostępności dla jak największej liczby osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach audytu badamy m.in. funkcjonalność strony lub aplikacji dla różnego typu urządzeń, w tym urządzeń mobilnych, poprawność kodowania strony, intuicyjność dotarcia do konkretnych informacji, przejrzystość treści, stosowane nazewnictwo.

Co to oznacza w praktyce?

Podczas audytu sprawdzamy między innymi: 

  • możliwość poruszania się po stronie przy użyciu wyłącznie klawiatury
  • obecne pułapki na klawiaturę, tj. miejsca, które powoduje zatrzymanie tabulatora w miejscu, uniemożliwiając dostęp do treści lub funkcji.
  • występowanie nagłówków i etykiet oraz prawidłowe ich wykorzystanie,
  • występowanie tekstu alternatywnego wraz z oceną jego prawidłowości i zrozumiałości
  • zrozumiałości linków w kontekście, tj. jasne i rzeczowe przedstawienie celu odesłania do jakiego prowadzi link
  • możliwości pominięcia bloków, tj. możliwość szybkiego dostępu do wybranych zasobów strony internetowej.
  • możliwości wstrzymywania nagrania audio lub wideo a także slidera na stronie głównej.
  • możliwość zatrzymywania, ukrycia, tj. zatrzymania nagrania tak by po jego uruchomieniu było odtwarzane od nowa, lub ukrycia treści audio-wideo.
  • widoczność i czytelność treści w tym obrazów spod kursora.

Prawidłowe działanie tych elementów jest niezbędne dla osób korzystających z urządzeń elektronicznych w sposób alternatywny.

Chcę zlecić wykonanie audytu. Co otrzymam?

Po wykonaniu audytu przez specjalistów, uzyskasz Raport Dostępności Cyfrowej. Zawiera on ocenę podsumowującą zgodną z międzynarodowym standardem WCAG 2.1. Na tej podstawie opisana jest m.in. lista problemów, które należy rozwiązać ze wskazaniem priorytetów działań. Rekomendacje z raportu są bardzo przydatne do poprawy dostępności w zakresie stron internetowych i aplikacji mobilnych, a także prowadzonych portali społecznościowych i oferowanych w sieci usług. Zapewnienie odpowiednich standardów jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. 

Co zawiera raport dostępności cyfrowej?

Jaka jest cena audytu dostępności cyfrowej?

Koszt wykonania audytu zależy od liczby i struktury stron, aplikacji mobilnych, oraz kont na portalach społecznościowych i właśnie z tego powodu określamy go indywidualnie. Audyt dostępności strony internetowej nie polega tylko na sprawdzeniu witryny przez program komputerowy ale jest prowadzony przez osobę, która krok po kroku sprawdza potrzebne funkcjonalności i na tej podstawie opisuje napotkane problemy.

Skontaktuj się z nami, chętnie przedstawimy ofertę dedykowaną specjalnie dla Ciebie.

CHCĘ ZAMÓWIĆ WYCENĘ AUDYTU CYFROWEGO

2 thoughts on “Audyt dostępności cyfrowej – cena, zakres, wymagania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *